MÖBLER / Bord / Toilettebord 15707392
nr 1570 7392
Toilettebord
1800-tal, Alm, + taburett, handskuren dekor, Bredd: 93 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 160 cm
Kondition: slitage
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 16 oktober 2023
kl 20:55:00
14/10 22:56:57
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Sven Palmqvist (1906-1984)
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor